top of page
  • Yazarın fotoğrafıÜÇ RENK GRAFİK

INFLUENCER NEDİR? NASIL INFLUENCER OLUNUR?


2013 yılından itibaren aktif sosyal medya kullanıcılarının artmasıyla reklamcılık ve pazarlamacılık anlamında yeni bir mecra olarak hayatımızda yer alan dijital pazarlama, pek çok firmanın / markanın kısa yolla ve kolay ulaşımla bizlere/takipçilere kendilerini tanıtmasına olanak sağladı. Dijital pazarlamanın önemli getirilerinden biri olan “influencer”cılık; instagram, facebook, twitter , tik-tok, youtube vb. sosyal medya kullanıcılarının kolay yoldan ve maliyetsiz bir şekilde para kazanmasına yardımcı oldu.

Influencer Kimdir?

Sosyal medya mecraları sayesinde tanınan, takipçisi çok, kendi hedef kitlesi olan ve kendi hedef kitlesine ürünü almaları için baskı yapmadan tanıtan kişilere influencer denir.Influencer Olmanın 7 Etkili Yolu

1) Hedef Kitlenizi Tanıyın

İyi bir influencer olmanın en etkili yolu, hedef kitlenizi doğru tanımanızdan başlar. Hedef kitlenizin / takipçilerinizin hangi ürün ve markalardan hoşlanabileceğini doğru tahmin etmeye çalışın. Tanıtacağınız ürünü seçerken takipçilerinizi düşünün ve onların sevebileceği ürünü tanıtmaya özen gösterin.

2) Ürününüzü Tanıtırken Doğal Olun

Ürünlerinizi takipçilerinize anlatırken olabildiğince doğal davranmaya çalışın. Çünkü takipçileriniz sizi, siz olduğu için takip ediyor bunu unutmayın! Bir ürünü satarken o ürünü öncelikle siz beğenin ve o ürünü beğendikten sonra tanıtın. Eğer beğenmediğiniz ürünü tanıtırsanız takipçileriniz sizi samimi bulmaz ve sizi takipten çıkarabilir.

3) Araştırmaya Özen Gösterin

Tanıtacağınız üründen sorumlu olduğunuzu asla unutmayın! Bir ürünün reklamını yapmadan önce mutlaka ürünü araştırın. Ürünün ne tür sonuçlar doğurabileceğini kestirmeden ürünü tanıtmayın!4) Çekilişler Düzenleyin, Takipçilerinize Hediyeler Verin

Eğer takipçilerinizle aranızda marka sadakatinin oluşmasını istiyorsanız takipçileriniz için sık sık çekilişler düzenleyin ve takipçilerinizi ödüllendirin. Bu sayede hem var olan takipçiniz daha da artacak hem de marka sadakati sayesinde takipçileriniz sizi takipten çıkarmayacak.

5) Diğer Infleuncerlar İle Ortak Çalışın

İyi ve sevilen bir influencer olmak istiyorsanız kesinlikle bu yolda yalnız yürümeyin! Diğer influencerlar ile iletişim halinde kalın ve ortak çalışmalar yürütün!

6) Alanınızda Uzmanlaşın

Influencercılık anlamında iyi yerlere gelmek için boş zamanlarınızda çalıştığınız alan ile ilgili uzmanlaşmaya özen gösterin! Alanınızla ilgili bol bol okuyun, yazın ve kurslara gidin!

7) Anketler Düzenleyin

Takipçilerinizi etkin tutabilmek için anketler düzenleyin! Takipçilerinize alanınızla ilgili sorular sormaya özen gösterin ve bu sayede aktif kullanıcılar kazanın!

 

YAĞMUR SARIOĞLU

Copywriter & Social Media Manager (Metin Yazarı & Sosyal Medya Uzmanı)


39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page