top of page
  • Yazarın fotoğrafıÜÇ RENK GRAFİK

Antalya, 2020’de online alışverişte ilk 5’te

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2021

Geleneksel alışveriş pandemide durdu. Şimdilerde çoğu kişi e-ticaret kullanıyor. Pandemiyle beraber evde kalma süresinin artması e-ticaret sektörüne yararken, insanlar eski alışveriş alışkanlıklarını yeni alışveriş türleriyle dijitale taşıdı. 2020 yılının sonunda online alışveriş rakamları zirve yaptı. Bir çok kişi tercihini online alışverişten yana kullandı.

Pandemi sürecinde online alışverişte tüketici davranışlarında büyük değişimler yaşandı. Böylece dijitalleşmeyen birçok marka bir anda kendini e-ticaret sektöründe buldu.

Bu süreçte hızlı bir adaptasyonla bir çok mağaza online alışverişe geçti. Hızlı ve pratik alışverişin yolu e-ticaretten yana oldu.

2020 yılında online alışveriş harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 85 arttı. En fazla online alışveriş yapılan iller sıralamasında ilk sırayı İstanbul alırken onu Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya izledi. Hızlı büyüme yaşayan e-ticaret sektörünün 2021 hedefi ise yüzde 400 milyar TL.

Pandemi etkisiyle Türkiye, 2020’de e-ticaret rekoru kırarken Antalya’da bu yıl adeta online alışverişe yöneldi.

Pandemi ile birlikte 3 milyonun üzerinde kredi kartı ilk defa online alışverişte kullanıldı. Salgın sürecinde yaş aralığı da genişledi 65 yaş üstü kişilerde ilk defa online alışverişte kredi kartlarını kullananlar oldu. İhtiyaçlar ve günlük tüketim olarak başlayan bu süreç sonrasında hobi ürünleri spor malzemesi, oyuncak, kitap gibi ürünlerle devam etti. Mecburiyetten e-ticaretle tanışmış olanlar e-ticaretin faydalarını, rahatlığını görmeye başlamasıyla dijitalde alışverişe alıştı.

Son bir yıla baktığımız zaman tüketici alışkanlıkları değişmiş oldu. Tüketici on ihtiyacının yaklaşık onunu da internetten yaptı. Yaz aylarında da görüldü ki internetten alışverişe ara vermeden devam edildi.

Yapılan araştırmalar gösterdi ki e-ticaret, hiç planda olmayan bir şekilde, salgın nedeniyle 4 yılda yaşayacağı büyümeyi sadece 8 ay içinde yaşadı.

Salgın, e-ticaret sektörünü çok hızlı büyümesine neden oldu. Peki, pandemi bitince ne olacak? Merak edilen en önemli soru bu.

Rakamlara bakıldığı zaman kişilerin salgın sonrasında da e-ticaret yapmaya devam etmesi bekleniyor.

Kısacası Türkiye, e-ticarette birçok ülkeyi geride bırakırken Antalya’da diğer illere göre online alışverişte ön plana çıkmayı başardı.


Yazar : Emel Evcin Yıldız

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2021 Turizm Sektörüne Aşı Olacak

Covid-19’un en çok etkilediği sektörlerin başında turizm geliyor. Bu yıl işletmelerin büyük bir kısmının kapandığı sektörde, yeni sezon için hazırlıklar sürüyor. Aşının gündeme gelmesiyle pozitif bir

“Dijitalde Yoksan, Yoksun”

“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir” demiş, Herakleitos... Dünya hayal ettiğimizin ötesinde değişiyor ve dönüşüyor. Bu dönüşümde önemli bir nokta bu değişim hızı. Son yıllarda bu hızın ivmesi ço

Comentarios


bottom of page